Naujienos
Vilniaus rajono centrinės poliklinikos projektas įgyvendintas
2022 02 28Vilniaus rajono centrinės poliklinikos projektas įgyvendintas
Kokybiška medicinos pagalba – mažesnis mirštamumas
Svarbiausias šio projekto tikslas – gerinti medicininės pagalbos prieinamumą Vilniaus rajono pasienio zonoje esančių Bezdonių, Buivydžių, Mickūnų, Lavoriškių, Kalvelių, Nemėžio, Rudaminos, Marijampolės, Rukainių ir Medininkų seniūnijų vyresnio amžiaus gyventojams. Bendra projekto vertė – 307220 eurų, iš kurių 276498 eurų sudarė ES finansavimas.
„Visos projekte numatytos veiklos: greitosios medicinos pagalbos darbuotojų mokymai ir dalijimasis patirtimi su kolegomis, pastatų atnaujinimas, greitosios medicinos pagalbos automobilio ir šiuolaikinės įrangos įsigijimas, edukaciniai renginiai mokiniams ir vyresnio amžiaus žmonėms buvo įgyvendinti. Tikimės, kad pagerės medicinos paslaugų prieinamumas Vilniaus rajono pasienio zonos gyventojams, sumažės mirštamumas nuo insulto ir infarkto“, - sako projekto vadovas VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos (toliau – VRCP) Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjas Mark Barkovski.
Kaip pabrėžia, VšĮ VRCP įvykdė įsipareigojimus, nors planus ir terminus gerokai pakoregavo epidemiologinė situacija šalyje dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) bei iš dalies – migrantų krizė, mat projektas apima pasienio zonoje esančias gyvenvietes. Dėl su pandemija susijusių ribojimų visi mokymai vyko nuotoliniu būdu.
Įgyvendinant projektą atnaujintos greitosios medicinos pagalbos pastočių patalpos Juodšilių ir Kalinos kaimuose (Riešėje), įsigyti baldai ir kompiuteriai bei specialios kėdutės pacientams transportuoti laiptais. Vilniaus rajono greitosios medicinos pagalbos transporto parką papildė naujas „Volkswagen Crafter“ markės automobilis su pilna įranga, tame tarpe – dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatu. Nauja transporto priemone naudosis Mickūnų pastotėje dirbanti greitosios medicinos pagalbos brigada.
„Pravedėme mokymus ir seminarus mūsų darbuotojams, kurių metu kiekvienas jų turėjo progą pasidalinti pastebėjimais, patirtimi. Džiugu, kad darbuotojai mokymuose dalyvavo labai aktyviai ir su dideliu susidomėjimu“, - pažymi projekto vadovas. „Dėl epidemiologinės situacijos mums nepavyko surengti numatytų masinių edukacinių renginių paaugliams nuo 14 iki 19 metų bei vyresniems nei 60 metų senjorams. Vietoje jų parengėme du filmukus „Kaip vertinti sąmonę kritinėse situacijose ir atlikti gaivinimo veiksmus“ ir „Pirmoji pagalba užspringus ir esant gausiam kraujavimui iš žaizdos“. Juose parodyta, kaip teikti pagalbą radus žmogų be sąmonės, kaip elgtis užspringus šalia esančiam žmogui, kaip elgtis kraujuojant iš žaizdos. Šios pateikiamos žinios yra labai naudingos kiekvienam“, - pažymi M. Barkovski.
Vyresnio amžiaus žmonėms filmukai buvo parodyti VšĮ VRCP ambulatorijose, bendrosios praktikos gydytojų kabinetuose. Buvo suteikta informacija ir praktiniai patarimai, kaip atpažinti ir kokių veiksmų imtis atsitikus insultui, diabetinei krizei, hipertenzijai ar miokardo infarktui. Filmukus peržiūrėję moksleiviai gavo projekto įgyvendinimo metu išleistus informacinius leidinius (lenkų ir lietuvių kalbomis) ir su pirmos pagalbos teikimo informacija.
VšĮ VRCP Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjas pažymi, kad atsitikus insultui ar infarktui, kuo greičiau bus iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuo greičiau pacientas pateks į ligoninę ir gaus reikalingą gydymą, tuo turės daugiau šansų išgyventi ir pasveikti. M. Barkovski tikisi, kad šis projektas didele dalimi prisidės ne tik prie geresnio sveikatos priežiūros koordinavimo ir Vilniaus rajono pasienio ruože gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių poreikių tenkinimo, bet ir sustiprins pačių pacientų sąmoningumą.
Pagal projekto sąlygą VšĮ VRCP projekte vykdytas veiklas tęs bent ateinančius 5 metus. Kaip tikina M. Barkovski, mokymai, edukaciniai renginiai, esant palankioms epidemiologinėms sąlygoms, ir toliau bus tęsiami, kad bendromis pastangomis įgyvendintume numatytą tikslą – laiku pasiekti atokiose vietovėse gyvenančius ligonius, minimalizuoti nepagrįstus greitosios medicinos pagalbos iškvietimus, užtikrinti veiksmingą pagalbą iki greitosios medicinos pagalbos brigados atvykimo, kviesti greitąją medicinos pagalbą tinkamu momentu.