Naujienos
Nuo sausio 1 d. antibiotikai kompensuojami 100 proc.
2023 11 24Antibiotikai esantys B sąraše, kuriame esantys vaistiniai preparatai buvo kompensuojami tik vaikams ir socialiai remtiniems asmenims kompensuojant 50 procentų bazinės (valstybės kompensuojamosios) kainos, perkeliami į A sąrašą ir nuo 2024 m. sausio 1 d. tokių vaistinių preparatų bazinė kaina visiems pacientams pagal nurodytas skyrimo sąlygas bus kompensuojama 100 procentų.
„Siekiant pagerinti sveikatos paslaugų prieinamumą bei mažinti atsparumo antimikrobiniams preparatams mąstą, parengtos Antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo rekomendacijos bei sudarytos galimybės kompensuojamuosius antibiotikus skirti platesniam pacientų, kuriems šie vaistai būtini, ratui. Vaistai bus kompensuojami ne tik vaikams, pensinio amžiaus asmenims ir neįgaliesiems – antibiotikai bus kompensuojami visiems pacientams, kuriems šie vaistai būtini. Taip bus užtikrinamas visų pacientų lygiateisiškumas į vienodą sveikatos apsaugą“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Nuo kitų metų pradžios bus kompensuojami visi antibiotikai skirti ūminėms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms, ūminio bronchito, ausies infekcinėms ligoms, bakterijų sukeltų ligų, endokardito, odos ir paodžio audinių infekcinių ligų gydymui ir t. t.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu iš kompensuojamųjų vaistų B sąrašo į A sąrašą bus perkelti šie preparatai: Amoxicillinum, Amoxicillinum et Acidum clavulanicum, Azitromycinum, Benzylpenicillinum, Cefadroxilum, Clarithromycinum, Doxycyclinum, Erythromycinum, Metronidazolum, Nitrofurantoinum, Phenoxymethylpenicillinum, Sultamicillinum, Sulfadiazidum argentum, Sulfamethoxazolum et Trimethoprinum, Nystatinum.
Šiam sprendimui įgyvendinti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo bus skirta apie 2 mln. Eurų.
Antibiotikų perkėlimas ir rekomendacijų paruošimas buvo patikėtas ekspertų darbo grupei, kuriai vadovavo prof. dr. Romaldas Mačiulaitis. Šią darbo grupę sudarė laboratorinės medicinos gydytojai, gydytojai mikrobiologai, šeimos gydytojai, gydytojai nefrologai, infekcinių ligų gydytojai, gydytojai gastroenterologai ir SAM specialistai.
Antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimo rekomendacijos yra skirtos Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas, šeimos gydytojams ir gydytojams specialistams, kurie savo praktikoje išrašo antimikrobinius vaistinius preparatus.
Su rekomendacijomis galima susipažinti ČIA.
Šiuo metu į A sąrašą įrašyti vaistai įvairioms ligoms (pavyzdžiui, onkologinei ligai, tuberkuliozei, cukriniam diabetui, epilepsijai, astmai, šizofrenijai, išsėtinei sklerozei, kraujo krešėjimo sutrikimams) gydyti. Jie gali būti skiriami visiems apdraustiesiems, sergantiems šiame sąraše nurodytomis ligomis, atsižvelgiant į numatytas skyrimo sąlygas. Visų į šį sąrašą įrašytų vaistų bazinės kainos yra kompensuojamos 100 procentų.
Į B sąrašą įrašyti vaistai skiriami tam tikrų socialinių grupių asmenims (pavyzdžiui, vaikams, pensininkams, neįgaliesiems ir kt.), kurių finansinės galimybės įsigyti vienų ar kitų vaistų yra mažesnės nei kitų apdraustųjų, atsižvelgiant į vaistų registruotas indikacijas. Šio sąrašo vaistų, skirtų vaikams ir neįgaliesiems, bazinės kainos kompensuojamos 100 proc., o vaistų, skirtų pensininkams ir sumažėjusio 30–40 proc. darbingumo neįgaliesiems gydyti, – 50 procentų.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą rasite ČIA.